A202: Starten met een Burgerberaad in 2026

Het organiseren van Burgerberaden in Utrecht blijkt de kloof tussen overheid en burger te verkleinen en het vertrouwen van inwoners in de lokale democratie te vergroten. Het eerste Burgerberaad in 2023-24 was leerzaam en geslaagd, en het coalitieakkoord 2022-26 geeft aan ervaring te willen opdoen met burgerberaden in meervoud.

Het amendement roept het college op €100.000 extra in te zetten, zoals opgenomen in de tegenbegroting van EenUtrecht, voor de voorbereidingen van een tweede Burgerberaad in 2026. Het bedrag wordt vrijgemaakt door een bijstelling van de investeringsreserveringen voor 2026 en éénmalig de toevoeging aan de Algemene dekkingsreserve met €100.000 te verlagen, en de Programmabegroting 2026 dienovereenkomstig aan te passen. Daarnaast wordt het college verzocht bij de Voorjaarsnota 2026 aan te geven wat nodig is om de uitvoering van het Burgerberaad in 2027 blijvend te organiseren.

In de gemeenteraad van 13 november 2025 werd dit amendement gesteund door EenUtrecht, BIJ1 en LINK. Het amendement is daarmee verworpen.

Hoe gaat EenUtrecht hiermee verder?

In 2026 zullen we opnieuw een voorstel indienen voor een tweede Burgerberaad in de stad. Mogelijk dat een nieuwe gemeenteraad, na de raadsverkiezingen maart 2026, dan wel kan instemmen met dit voorstel.

Lees het amendement: ‘Starten met een Burgerberaad in 2026’

Ontvang onze nieuwsbrief